Minivolejbal je fenoménem mládežnického volejbalu posledních let. Umožňuje nejmenším dětěm soutěžit, hrát a vyhrávat i těm, kteří se volejbal teprve učí.

Jeho pravidla jsou pro nejmenší děti tak jednouchá, že je možné jej hrát i ve všeobecných sportovních přípravkách, jako zpestření tréninku.

Pro nejmenší děti je lepší mít speciální míč, ale můžete hrát i s klasickým volejbalovým míčem.

1. Minivolejbal je nekontaktní sportovní disciplína, která naprosté většině dětí může vyhovovat. Rodiče ocení, že jde o sport bezpečný, u kterého nehrozí větší rizika zranění.

2. Minivolejbal můžete hrát všude. Turnaje se v naprosté většině případů realizují v krytých prostorách (tělocvičnách a sportovních halách). Existují i venkovní turnaje a sportovní festivaly, které se ale pořádají v letních měsících.

3. Minivolejbal zprostředkovává častý kontakt hráčů s míčem.

4. Variabilita pravidel umožňuje praktikovat hru minivolejbalu všem dětem ve věku 6-12 let.

5. Pravidla jsou snadno pochopitelná a dětem je hra od prvního kontaktu s míčem srozumitelná.

6. Uplatňuje se postup – od jednodušších situací k situacím složitějším, což zaručuje progresivitu nabízených herních forem. Hráč by neměl ztratit u každé z jednotlivých herních úrovní kladný herní prožitek!

7. Hráč by měl cítit kladný herní prožitek. Není vhodné, aby zdatnější děti v tomto věku dominovali nad slabšími. Tomu zamezíme citlivým sestavováním týmů.

8. Již po zvládnutí základních forem minivolejbalu se u dětí uvolňují spontánní emoční projevy, což způsobuje radost ze hry i ovládnutí herního prostoru, ve kterém se pohybuje míč.

9. Minivolejbal rozvíjí osobnost hráče, celkové vnímání, motoriku a v neposlední řadě i získané dovednosti.

10. Minivolejbal je kolektivní sport, což usnadňuje socializaci jedince do sportovního i školního systému.

zdroj: VolleyCountry